fbpx
השקעה טובה או השקעה מותאמת

מעצם היותנו בני אדם (ויש שיאמרו – ישראלים) – אנחנו מחפשים קיצורי דרך, רוצים מקסימום תועלת במינימום מאמץ, וזה בהחלט לגיטימי. לכן אנחנו ב INVO – הרבה פעמים מקבלים שאלות כמו “האם זו השקעה טובה?”, “איך אפשר לדעת שזו השקעה טובה?”
אבל לאורך השנים ראינו שהשקעה שטובה עבור משקיע אחד – גם אם היא רווחית מאד – לא בהכרח תתאים למשקיע אחר, כיוון שגובה התשואה אינו המדד היחיד בהשקעה. הרי כל אחד מאתנו הוא בעל אופי שונה, מזג שונה, מטרות שונות (כלכליות ואחרות) בחיים, ובעל אמצעים שונים. כך הגענו למסקנה ש”השקעה טובה” היא בעצם “השקעה מותאמת”, כלומר, השקעה שמתאימה לך אישית בנקודת זמן ספציפית. וכדי לפשט עבורך את תהליך קבלת ההחלטה, האם השקעה מסוימת (השקעה בנדל”ן, בעסק, במניה ובכל דבר אחר) היא השקעה המותאמת לך – אנו מביאים כאן מספר עקרונות מנחים בנושא:

• התאמה למטרות שלך – הדבר הראשון שעלינו לבחון, הן המטרות שלנו, כי אם לא נדע לאן אנו רוצים להגיע, גם לא נדע לבחור את הדרך הנכונה והמתאימה לכך. אלו יכולות להיות מטרות לטווח ארוך, בינוני או קצר, לדוגמא: הגעה למצב של ביטחון כלכלי, בו רוב ההכנסות שלי אינן תלויות בעבודה (זוהי מטרה לטווח ארוך) או לחילופין מטרה קצרת-טווח כמו בר או בת מצווה לילדים, קניית בית מגורים או נסיעה לחופשת החלומות שלך… עבור כל אחת מהמטרות, עלינו לכתוב מה סכום הכסף שיידרש לנו כדי לממש את המטרה.
לבסוף, עלינו לסכום את סך כל הכסף שנזדקק לו כדי להגשים את כל מטרותינו.
מכאן ניתן יהיה לגזור את אסטרטגיית ההגעה למטרות אלו, ובאור זה לבחון כל השקעה.

• התאמה למצבך הכלכלי – לפני שאנו יוצאים אל הגשמת המטרות שלנו, עלינו בהכרח למפות את מצבנו הנוכחי – כמה כסף פנוי עומד לרשותנו כרגע? כיצד מתנהל התקציב החודשי שלנו? מהו הפער בין ההכנסות לבין ההוצאות השוטפות? וכמה כסף נוכל לשים בצד כל חודש לצורך בניית עתידנו הכלכלי?
תשובות לשאלות אלו יתנו לנו אפשרות לדייק את האסטרטגיה שלנו, ולהבין היכן אנחנו נמצאים ביחס למטרות שלנו. חשוב לשים לב, שאם יש לנו במצב הנוכחי פחות כסף – יהיה עלינו להשקיע יותר, כדי להגיע למטרות שנציב לעצמנו. למה הכוונה? להשקיע – גם בלמידה, גם בהשקעות רבות ומגוונות יותר במקביל, כדי למקסם רווחים ולעלות על דרך המלך אל המטרה שלנו. כלומר, אם יש לנו סכום התחלתי קטן – מוטב לנו לפזר אותו בין השקעות שונות.

• התאמה לרצונות שלך – לא פחות חשובה ממיפוי המצב הרצוי והמצב הנוכחי, היא בדיקת ההתאמה של השקעה זו או אחרת לרצונות שלך. וכאן נכנסים ניואנסים מאד אינדיבידואליים שעלינו לזהות בעצמנו. לדוגמא: אם אדם אחד רוצה להיכנס רובו ככולו לתחום ידע מסוים ומוכן להשקיע לילות כימים ללמידת התחום והתעסקות בהשקעות בתחום הספציפי, ואילו האחר מעוניין לפנות את זמנו לעיסוקים אחרים וליצור השקעות שאינן דורשות ממנו מאמץ – גם אם המטרות שלהם זהות, וגם אם מצבם הנוכחי זהה – אין דרכיהם אל המטרות יהיו זהות, כיוון שהרצונות שלהם שונים.
ולכן עליך לבחון בקפידה ולהבין את הרצונות שלך בזמן שאתה בוחן השקעה.

• התאמה לערכים שלך – ערכים הם כמו עמוד האש שמנחה אותנו במהלך חיינו. השקעה שלא תעלה בקנה אחד עם הערכים שלנו, תגרום לדיסוננס והרגשת חוסר נוחות, ולכן עד כמה שתהיה זו הצעה מפתה ורווחית מבחינת המספרים – חשוב לבחון שאתה כאדם אכן מאמין בסוג כזה של השקעה ואתה אכן מתחבר אליו בתוך סולם הערכים שלך

• התאמה למצבך המשפחתי – המשפחה והאנשים הקרובים אלינו – הם הסביבה הראשונית שלנו, ואנו באופן טבעי נושאים מידה זו או אחרת של אחריות כלפיהם. ולכן השקעה צריכה להבחן גם בראי המצב המשפחתי שלך. כאשר ישנם אנשים התלויים בך או הקשורים אליך כלכלית במידה זו או אחרת, עליך לקחת בחשבון מצנחי ביטחון לאורך כל הדרך שלך בהשקעות. מצנחי ביטחון רווחים הם: קרנות השתלמות, פנסיה, ביטוחים. כך שההשקעות שיהיו כרוכות בסיכון, רק יעזרו ולא יגרעו מההתנהלות השוטפת של הסביבה הקרובה.

• התאמה לאופי שלך – אבן הבוחן האחרונה שרצינו לשים עליה דגש היא האופי. אנשים מטבע הדברים שונים מאד זה מזה. חלקנו אוהבים סיכון, חלקנו פוחדים ממנו, חלקנו מאד תחרותיים וחלקנו פחות. כל השקעה צריכה להתאים במידה רבה לאופי שלך, כך שאתה באופן אישי תרגיש איתה בנוח. השקעה שתתאים לאדם שהוא מטבעו פאסיבי, יכולה שלא להתאים לאדם פעיל ותחרותי.

כפי שכבר הבחנת – כאשר אנו בוחנים את ההשקעות שלנו לפי ההתאמה לאבני הבוחן השונות שהצגנו – הכיוונים בהם נחליט ללכת יכולים להיות מגוונים ושונים לגמרי. זאת בעצם הסיבה שכפי שכבר ציינו – לא קיימת השקעה “טובה” באופן אבסולוטי, אלא קיימת השקעה שהיא טובה לך, או במילים אחרות השקעה מותאמת.

טיפים למשקיעים